Guia
Toleràncies de mecanitzat: què posar al teu plànol.
Quina tolerància necessita cada element, què fa amb el preu una de més ajustada i què s’aplica quan el teu plànol no diu res.
Què és una tolerància i què vol dir «estàndard»
Una tolerància és quant es pot desviar una cota i que la peça segueixi sent vàlida: 25 mm ±0,1 admet de 24,9 a 25,1. «Tolerància estàndard» es fa servir per a tres coses diferents, i per això dos proveïdors poden pressupostar la mateixa peça amb números diferents.
La de sèrie del taller
El que el taller aplica a una cota que no porta tolerància. La nostra és normalment ±0,1 mm o millor.
Una classe ISO
Una taula per mida, com la ISO 2768-m: ±0,1 mm fins a 6 mm, ±0,2 mm fins a 30 mm.
Una capacitat
El millor que un procés manté en un element. És la raó per la qual un número més ajustat costa més.
Quan el plànol calla
Què s’aplica quan el teu plànol no diu res
Una tolerància pot venir de tres llocs. Mana el primer que existeixi.
- 01
La tolerància de la mateixa cota
Un valor escrit al costat d’una cota mana sempre. El que estrenyis o afluixis allà és el que pressupostem i controlem.
- 02
La nota de toleràncies generals del caixetí
Una línia com «Toleràncies generals ISO 2768-mK» cobreix totes les cotes que no porten tolerància pròpia. És la manera més curta de dir-ho una sola vegada per a tot el plànol.
- 03
La de sèrie del taller
Sense una ni l’altra, el taller aplica la seva: en el nostre cas, normalment ±0,1 mm o millor. Un plànol sense toleràncies ni nota deixa el número en mans del proveïdor.
El model 3D no porta toleràncies
Un STEP només conté geometria. Les toleràncies, les rosques i l’acabat superficial van al plànol 2D, així que un pressupost fet només amb el model es calcula amb la tolerància de sèrie. Si el model i el plànol no coincideixen, parem i et preguntem abans de fabricar res; mantenir-los coherents és cosa teva.
Toleràncies generals: ISO 2768-mK
Cotes amb tolerància pròpia: la indicada
Ø12 H7, seient de coixinet: Ra 0,8
Material 6061-T6. Anoditzat incolor; les cotes s’entenen després de l’acabat
Un exemple, no una plantilla. Només el seient del coixinet és ajustat; la resta segueix la nota general, així que només aquest element es cobra com a ajustat.
ISO 2768
Toleràncies generals: la ISO 2768 en una taula
La desviació admissible, en mm, per mida nominal i classe. La referència habitual en peces mecanitzades i de xapa.
| Rang de mides, mm | f · fina | m · mitjana | c · grollera | v · molt grollera |
|---|---|---|---|---|
| 0,5–3 | ±0,05 | ±0,1 | ±0,2 | – |
| >3–6 | ±0,05 | ±0,1 | ±0,3 | ±0,5 |
| >6–30 | ±0,1 | ±0,2 | ±0,5 | ±1 |
| >30–120 | ±0,15 | ±0,3 | ±0,8 | ±1,5 |
| >120–400 | ±0,2 | ±0,5 | ±1,2 | ±2,5 |
| >400–1000 | ±0,3 | ±0,8 | ±2 | ±4 |
| >1000–2000 | ±0,5 | ±1,2 | ±3 | ±6 |
| >2000–4000 | – | ±2 | ±4 | ±8 |
- Per sota de 0,5 mm la desviació s’escriu al costat de la cota.
- ISO 2768-mK es llegeix com a classe m per a dimensions lineals i angulars (part 1) i classe K per a forma i posició (part 2).
- La part 2 (classes H, K, L) es va retirar i la substitueix la ISO 22081:2021; la part 1 és de 1989 i se’n prepara una revisió. Els plànols continuen citant «mK», així que funciona, però a un element en què importen la forma o la posició és millor donar-li la seva pròpia tolerància geomètrica que deixar-lo a una classe general.
- La ISO 2768 és una taula de toleràncies generals, no un certificat: ningú està «certificat ISO 2768».
Per element
Quina tolerància va a cada element
Estreny el que la peça necessita i deixa la resta a la nota general.
L’acabat canvia una cota
L’anoditzat i els recobriments galvànics afegeixen material a la superfície, i la pintura en pols hi afegeix una capa. Indica al plànol si una cota s’entén abans o després de l’acabat, i marca les rosques i els forats ajustats com a emmascarats o acabats.
| Element | Què indicar | Per què |
|---|---|---|
| Forat per a un coixinet o un casquet a pressió | Un ajust al forat i a l’eix, per exemple H7 amb p6 | L’ajust és el que subjecta la peça. Un ±0,1 mm general no el dona. |
| Forat per a un passador | H7 al forat i una tolerància de posició per al parell | Importa més on són els dos forats que el seu diàmetre. |
| Ajust lliscant o giratori | H7/g6 per a un joc petit, H8/f7 per a un joc més gran | Un ajust amb joc sempre queda folgat; la qualitat decideix quant. |
| Ranura de junta | Amplada i fondària de la taula del fabricant de la junta, i una rugositat | La junta posa el número, no la peça. |
| Rosca | Mida, classe (6H interior, 6g exterior) i fondària | La norma de la rosca ja fixa el diàmetre. No el toleris una altra vegada. |
| Cara que s’assenta sobre una altra peça | Planitud en aquesta cara, per exemple 0,05 mm | Una tolerància de mida per si sola no limita la forma. |
| Contorn exterior i cares estètiques | Res: la nota general | Cada tolerància de més és una cosa més per preparar i per controlar. |
Preu
Per què una tolerància més ajustada costa més
No és el número del plànol. És el que cal per mantenir-lo.
Què en fem
No cobrem una tolerància per a tota la peça. Marca la cota al plànol 2D: la revisem, la mantenim i cobrem només aquest element. Una tolerància més ajustada sol significar més control de procés i d’inspecció, i un preu més alt en aquest element.
Tallar més a poc a poc
Un element ajustat s’acaba amb una passada lleugera i menys avanç, i de vegades en una segona operació com l’escariat o el rectificat.
Més amarratges i utillatge
Els elements que han d’estar alineats entre si es mecanitzen en un sol amarratge, o es tornen a mesurar entre amarratges.
Control
Una cota de ±0,1 mm es comprova amb un peu de rei. Una de molt més ajustada necessita un calibre passa/no passa o una màquina de mesurar per coordenades, element per element.
Rebuig i desgast d’eina
Com més a prop del límit, més peces en queden fora i més sovint cal revisar l’eina.
ISO 286
Ajustos i qualitats IT
Una qualitat IT és l’amplada de la zona de tolerància per a una mida. Un ajust aparella un forat amb un eix.
H7/g6 es llegeix així: la lletra majúscula és el forat, la minúscula l’eix, el número la qualitat IT i la lletra la posició de la zona. Com més tancada la qualitat, més canvia l’operació (escariat, mandrinat, rectificat), i el preu segueix l’operació.
| Rang de mides, mm | IT5 (µm) | IT6 (µm) | IT7 (µm) | IT8 (µm) | IT9 (µm) | IT10 (µm) | IT11 (µm) | IT12 (µm) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| >3–6 | 5 | 8 | 12 | 18 | 30 | 48 | 75 | 120 |
| >6–10 | 6 | 9 | 15 | 22 | 36 | 58 | 90 | 150 |
| >10–18 | 8 | 11 | 18 | 27 | 43 | 70 | 110 | 180 |
| >18–30 | 9 | 13 | 21 | 33 | 52 | 84 | 130 | 210 |
| >30–50 | 11 | 16 | 25 | 39 | 62 | 100 | 160 | 250 |
| >50–80 | 13 | 19 | 30 | 46 | 74 | 120 | 190 | 300 |
| >80–120 | 15 | 22 | 35 | 54 | 87 | 140 | 220 | 350 |
| >120–180 | 18 | 25 | 40 | 63 | 100 | 160 | 250 | 400 |
H7/g6
Amb joc
L’eix entra sempre folgat al forat. Per a peces que llisquen o giren: guies, articulacions, passadors que es mouen.
H7/k6
Indeterminat
Un petit joc o una petita interferència. Col·loca la peça amb precisió i encara es pot desmuntar.
H7/p6
Amb interferència
L’eix és sempre més gran que el forat. Es munta a pressió i l’ajust el subjecta: casquets, passadors a pressió.
Per procés
Què manté cada procés i la norma que el regeix
La tolerància vol dir una cosa diferent a cada procés. Aquestes són les que apliquem quan el plànol no diu res i la norma que regeix la peça.
Són els valors de sèrie d’una cota sense tolerància pròpia; una tolerància al plànol els substitueix. Les estructures soldades es regeixen per la ISO 13920.
| Procés | La que apliquem | Norma que regeix |
|---|---|---|
| Mecanitzat CNC | Normalment ±0,1 mm o millor | ISO 2768-1 |
| Xapa, contorns tallats | ±0,2 mm | ISO 2768-1 |
| Xapa, angle de plec | ±1° | ISO 2768-1 |
| Injecció de plàstic | ±0,25 mm | ISO 20457 |
| Impressió 3D: FDM | ±0,5 %, mínim ±0,5 mm | – |
| Impressió 3D: SLS, MJF, SLA | ±0,3 %, mínim ±0,3 mm | – |
| Fosa injectada i en sorra | Pregunta-ho amb el fitxer | ISO 8062-3 |
Eina
Busca la tolerància per a la teva mida.
Una tolerància general de la ISO 2768-1 i una qualitat IT de la ISO 286. És el que diu la norma, no un pressupost.
Tolerància general, ISO 2768-1
±0,2 mm
Mida de més de 6 mm fins a 30 mm
Zona de tolerància, ISO 286 · IT7
21 µm (0,021 mm) d’amplada
Mida de més de 18 mm fins a 30 mm
Per a altres mides, ajustos amb una desviació concreta d’eix i de forat, o qualsevol cosa que les taules no diguin, envia el plànol.
Què enviar
Què envies i què reps a canvi.
Amb el model 3D i el plànol en PDF n’hi ha prou.
El teu model 3D (STEP) i el plànol 2D en PDF
El model dona la geometria; el plànol porta el que el model no diu: toleràncies, rosques, acabat superficial. Marca les cotes que han de ser ajustades i afegeix la nota de toleràncies generals; tota la resta la segueix.
Un preu per peça, en 24–48 hores
Amb el preu unitari i el termini de cada peça, acabat inclòs.
Si una tolerància no es pot mantenir, el canvi que necessita
T’ho diem abans de fabricar res i ho tornem a pressupostar.
Preguntes
Preguntes sobre toleràncies
El que pregunten enginyers i compradors abans de dibuixar la nota.
Quina tolerància s’aplica si el meu plànol no n’indica cap?
La nota de toleràncies generals del caixetí, si el plànol en té (per exemple ISO 2768-mK). Si no en té, la de sèrie del taller, que en el nostre cas és normalment ±0,1 mm o millor. Una tolerància escrita al costat d’una cota mana sobre les dues. Un plànol sense toleràncies ni nota deixa el número en mans del proveïdor, així que convé afegir-hi una línia.
Quina tolerància pot mantenir el mecanitzat CNC?
Normalment ±0,1 mm o millor és la nostra tolerància de sèrie i cobreix la majoria de cotes sense encarir res. Una cota més ajustada es marca al plànol 2D: la revisem, la mantenim i cobrem només aquest element. Per als ajustos, les qualitats IT6 a IT8 de la ISO 286 són l’elecció habitual.
Necessito un plànol 2D si pujo un STEP?
Sí, per a tot el que el model no diu: toleràncies, rosques, acabat superficial. Un STEP conté només geometria, així que un pressupost fet només amb el model es calcula amb la tolerància de sèrie. Si el model i el plànol no coincideixen, parem i et preguntem abans de fabricar res.
Quina classe de la ISO 2768 trio, m o f?
La més oberta amb què la peça pugui funcionar. La classe m és ±0,1 mm fins a 6 mm i ±0,3 mm de 30 a 120 mm; la classe f és la meitat fins a 120 mm. Si un element necessita més, dona-li la seva pròpia tolerància en lloc d’estrènyer tot el plànol.
Continua vigent la ISO 2768-2?
No. La ISO 2768-2 (classes H, K i L de forma i posició) es va retirar i la substitueix la ISO 22081:2021. Molts plànols continuen citant «mK»; per a un element en què importi la forma o la posició, dona-li la seva pròpia tolerància geomètrica. La ISO 2768-1, de dimensions lineals i angulars, continua en ús i està en revisió.
Per què costa més una tolerància més ajustada?
Perquè mantenir-la demana tallar més a poc a poc, de vegades una segona operació, més cura amb els amarratges i més control, i més peces queden fora del límit. El cost el porta l’element, i per això cobrem només les cotes que marques com a ajustades i no la peça sencera.
Quina tolerància faig servir per a un ajust a pressió en alumini?
Una elecció habitual és H7 al forat amb p6 a l’eix per a una interferència lleugera, i k6 si la peça s’ha de poder desmuntar. L’alumini es dilata més que l’acer amb la temperatura i és més tou, així que indica la temperatura de treball i el material de la peça amb què acobla quan enviïs el plànol.
Les toleràncies s’apliquen abans o després de l’anoditzat?
Indica-ho al plànol. L’anoditzat afegeix una capa fina a la superfície, així que una cota que s’ha de complir després de l’acabat es mecanitza tenint-ho en compte, i una que s’aplica abans es controla abans. Sense nota, et preguntem.
Canvien les toleràncies en xapa, injecció i impressió 3D?
Sí: cada procés té la seva tolerància de sèrie i la seva norma. En xapa apliquem ±0,2 mm en els talls i ±1° en els plecs, en injecció ±0,25 mm, i en impressió 3D un percentatge de la mida amb un mínim, segons la tecnologia. La taula de dalt les recull.
Continua llegint
Et queda algun dubte?
Envia la teva peça i pregunta a un enginyer.
Les teves peces, protegides amb NDA abans de pujar-les.